אילו עונשים חלים על נהיגה ללא ביטוח חובה

אילו עונשים חלים על נהיגה ללא ביטוח חובה

חוק ביטוח חובה המונהג בישראל מאז שנת 1975 הינו אחד מהחוקים התחבורתיים החשובים ביותר ובמסגרתו כל בעל רכב מחויב לרכוש פוליסת חובה לרכבו, כאשר תעריפי הביטוח נקבעים בין היתר בהתאם למאפייני הרכב, סוג הרכב ומאפייני הנהג העיקרי העושה בו שימוש.

נהיגה ברכב שאינו מבוטח בפוליסת חובה מהווה עבירת פלילית על החוק וכנגד מבצע העבירה עלולים להיות מוטלים עונשים שונים, לרבות עונש מאסר. בכל המקרים, עבירת נהיגה ללא ביטוח חובה בתוקף הינה עבירה המחייבת את זימונו לדין של מבצע העבירה, כאשר אי הגעתו למשפט מהווה הודאה בכתב האישום והרשעה. 

במקרים מסוימים, נהג צעיר או נהג חדש עלול להיות מעורב בביצוע עבירת נהיגה ללא רישיון ביטוח חובה בתוקף גם במקרים בהם כלי הרכב בו הוא נוהג מבוטח. מקרים אלו מתרחשים מכיוון שהורי הנהג הצעיר או החדש אינם טורחים לעדכן את פוליסת החובה עבור נהג צעיר/חדש ובמקרים אלו הנהג (מבצע העבירה) חשוף לעונשים כגון פסילת רישיון הנהיגה, שלילה לתקופות ממושכות ועוד. 

 

כל מה שצריך לדעת על ביטוחי חובה

ביטוח חובה המחויב בחוק (פקודת ביטוח רכב מנועי) הינו ביטוח המיועד לצרכי כיסוי ביטוחי לנזקי גוף העלולים להיגרם לנהג, לנוסעי הרכב או למשתמשי דרך אחרים המוצאים את עצמם מעורבים בתאונת הדרכים. ביטוח זה מיועד לצרכי כיסוי ביטוחי בגין: פיצוי על סבל וכאבים, פיצוי בגין אובדן השתכרות וכיסוי עלויותיהן של ההוצאות הרפואיות הנדרשות. 

אף על פי שתעריפי ביטוח החובה נקבעים על ידי חברות הביטוח, התעריף הביטוחי חייב להתבסס על משתנים אשר אושרו על ידי המקפח על הביטוח, כאשר בין המשתנים השונים נכללים פרמטרים כגון: נפח המנוע של כלי הרכב, כמות כריות האוויר המותקנות ברכב, גיל הנהג, ותק רישיון הנהיגה העומד לרשות הנהג הצעיר ביותר העתיד לעשות שימוש בכלי הרכב, היסטוריית התביעות של כלל משתמשי הרכב בשלוש השנים האחרונות וכמות פסילות רישיון הנהיגה של כלל הנהגים הצפויים לעשות שימוש בכלי הרכב. במהלך שנת 2016 נכנסה לתקופה הרפורמה החדשה בביטוחי חובה לרכב במסגרתה תעריפי הביטוח הוזלו בשיעור של עד 18% (בהשוואה לתעריפי הביטוח בתקופה המקדימה לכניסת הרפורמה לתוקף). יחד עם זאת, חשוב לציין ולהבהיר שההנחה המשמעותית ביותר על ביטוחי החובה לרכב מוענקים לבעלי רכבים פרטיים בהם הותקנו מערכות הרתעה ומיגון. 

במידה וגם אתם עומדים לקראת הליכי חידוש פוליסת החובה, אנו ממליצים לכל אחד ואחת מכם לקיים הליך השוואת מחירי ביטוח רכב ובמסגרתו לבחון את תעריפי הפוליסות השונות המותאמות לרכבכם, לרבות, פוליסת חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד שלישי. ביטוח רכב השוואת מחירים יאפשר גם לכם לבחון את תנאי הפוליסות המשתלמות והמורחבות ביותר וכל זאת בהתאם לצרכים הביטוחיים של כל אחד ואחת מכם.

לפרטים והצעות ביטוח משתלמות צרו קשר

  • חברת ביטוח מנורה
  • חברת ביטוח הכשרה
  • חברת ביטוח שלמה
  • חברת ביטוח שומרה
  • חברת ביטוח שירביט
  • חברת ביטוח מגדל
  • חברת ביטוח הפניקס
  • חברת ביטוח הראל
  • חברת ביטוח כלל
  • חברת ביטוח איילון